کمبودهای تغذیه ای دلیل شایعی واسه ریزش مو نیس و نباید هر کسی که دچار ریزش مو شد گناه رو به گردن نوع تغذیه اون بندازیم.

بعضی وقتا می گن فلان ماده گیاهی یا فلان فرآورده شیمیایی رو روی سرتون بمالید تا موهاتون رو تقویت کنه. البته شما اینجور سخنی رو از یه متخصص پوست نمی شنوین بلکه این حرف رو کسی می زنه که از ساختمون مو و پوست اطلاعی نداره…

در واقع هر چی قدر شما موادغذایی جور واجور و شکلای جور واجور ویتامین ها رو روی موها بمالید تاثیری در افزایش رشد موها نداره. پس چیزی به نام «ویتامینه کردن موها» مبنای علمی نداره و این موضوع تنها اسباب دست بعضیا جهت خالی کردن جیب مردم شده. ممکنه سوال کنین که پس وجود ویتامینا و پروتئینای جور واجور در شامپوها و فرآورده های مو به چه دردی می خوره؟ در جواب باید گفت که هر چند وجود این مواد ممکنه به خاصیت نرم کنندگی یه فرآورده و حالت دادن موها کمک کنن اما تاثیری در تقویت موها ندارن و بیشتر اضافه کردن اونا جهت جلب مشتری هستش.

به طور طبیعی تغذیه مو از راه رگایی که به ناحیه پاپی مو می رسن، صورت میگیره. از راه این رگا مواد لازم واسه تغذیه ریشه مو وارد می شه و در اختیار سلولای سازنده مو قرار میگیره و از طرف دیگر مواد زاید سلولا از راه رگای همون ناحیه خارج می گردن.

اگه مواد لازم واسه رشد سلولای سازنده مو کافی نباشه خواه این موضوع به دلیل کمبود کلی اون ماده در بدن باشه (مثلا به علل کمبودهای تغذیه ای) و یا به خاطر نقصان در خون رسانی، به موها باشه (مثلا به علل اشکالات عروقی) باعث ریزش مو و یا رویش موهای عجیب می شه پس لازمه داشتن موهایی سالم و با تازگی، برخورداری از تغذیه مناسب و کامله، بازم که این قضیه در مورد همه اعضای بدن صادقه.

کمبودهای تغذیه ای دلیل شایعی واسه ریزش مو نیس و نباید هر کسی که دچار ریزش مو شد گناه رو به گردن نوع تغذیه اون بندازیم. در مواردی که ریزش و یا خرابی موها به دلیل کمبود تغذیه باشه معمولا علایم دیگری هم در فرد گرفتار هست و اینطوری نیس که شخصی در سلامت کامل و بدون هیچ شکایت دیگری فقط موهاش بریزه پس تو یه فرد معمولی که تغذیه مناسبی (در حد عادی) داره احتیاجی به به کار گیری داروهای تقویتی مثل شکلای جور واجور ویتامینا، کلسیم و… جهت جلوگیری از ریزش مو نیس و تجویز اونا هم دردی رو دوا نمیکنه.

حتی زیاده روی در مصرف بعضی از غذاها و حتی بعضی گیاهان خود موجب مریضی می شه. مثلا زیاده روی در مصرف ویتامین A علاوه بر مشکلات جور واجور، باعث ریزش مو هم می شه و این موضوع بیشتر در کودکانی دیده می شه که مادران با این تصور غلط که دادن ویتامین زیاده از حد به رشد کودک کمک می کنه، به طور مرتب به اون داروهای مولتی ویتامین میدن که با قطع این ویتامینا مشکل برطرف می شه. پس باید موضوع «ویتامین زدگی» و خیالات غلطی که در مورد مصرف این فرآورده ها هست روش زوم بشه و در این رابطه با دکتر متخصص مشورت شه./پزشکان

منبع : ایران مطلب

منبع :