: واسه درک کارکرد و تعامل بین باردار شدن زنان و ویروس پاپیلوم انسانی، خیلی با اهمیته که اول، بدونین که دقیقا HPV و یا ویروس پاپیلوم انسانی چیه؟ یادتون باشه این عفونت به دلیل کارکرد یه نوع ویروس از خونواده پاپیلوما اتفاق می افته، که به طور خاص مناطق مرطوب بدن مانند پا، انگشتان، گلو، ناخن، گردن رحم و مقعد رو هدف خود قرار میده.

رابطه بین ویروس پاپیلوم انسانی و سرطان در زنان:

امروزه، در دنیا وجود بیشتر از ۱۰۰ نوع از ویروس پاپیلوم انسانی شناخته شده، که فقط ۴۰ نوع از صد نوع ویروس شناخته شده، ناحیه تناسلی آدم، مخصوصا زنان رو تحت تاثیر خود قرار میده. هر چند اکثرا وجود این نوع ویروسا در بدن آدم، هیچ گونه نشونه هایی رو از خود نشون نمی ده، اما در بعضی موارد، می-تونه باعث تولید و افزایش verrucae (زگیل) در نواحی جور واجور بدن شه. تحقیقات گذشته محققان نشون داده که وجود ویروس پاپیلوم انسانی در بدن فرد می تونه بسیار خطرناک بوده و احتمال بروز نوعای جورواجور سرطانا مانند سرطان آلت تناسلی مردان، سرطان مقعد، سرطان گردن رحم در زنان، سرطان مهبل (واژن) و اوروفارنکس رو زیاد کنه. با این که به وجود اومدن این مشکلات، سلامتی فرد و قدرت باروری اونو تحت تاثیر قرار میده، اما یادتون باشه که ویروس پاپیلوم انسانی، به تنهایی نمی تونه صد در صد فرد مریض رو نازا کنه.

ویروس پاپیلوم انسانی مانع بارداری می شه؟

آدما، مخصوصا زنان می تونن با وجود ویروس پاپیلوم انسانی در بدن خود، بازم باردار شن؟ طبق تحقیقات محققان، می گن که هیچ رابطه مستقیمی بین گرفتار شدن به ویروس پاپیلوم انسانی و باردار شدن فرد موجود نیس، چون این ویروس، به تنهایی قادر نیس از دید فنی، بر قدرت باروری آدم تاثیر بزاره. با این حال، مطمئنا نکاتی هست که ذهن شما خانمای جوون رو درگیر خود کرده. بعضی از مهم ترین این نکات عبارتند از:

۱. به وجود اومدن سلولای سرطانی در دهانه رحم زنان:

از اونجا که آلوده شدن بدن زنان به ویروس پاپیلوم انسانی می تونه منتهی به تشکیل سلولای سرطانی در دهانه رحم اونا شه، پس میشه ادعا کرد که وجود ویروس پاپیلوم انسانی در بدن زنان توانایی اونا رو در حمل جنین در دوره کامل بارداری تحت تاثیر قرار میده.

۲. به وجود اومدن زگیل در دهانه رحم بانوان:

به عنوان یه خانوم جوون یادتون باشه که ایجاد شدن زگیل در منطقه دهانه رحم و واژن زنان نشونه-ای از وجود ویروس پاپیلومای انسانی در بدن فرده. علاوه بر این موارد، لازمه بدونین که خیلی از این زگیلا اونقدر کوچیک هستن، که شما نمی تونین با چشم غیر مسلح اونا رو ببینین.

۳. رابطه بین وجود ویروس پاپیلوم انسانی در بدن آدم و نژاد اونا:

به عنوان یه خانوم جوون یادتون باشه که وجود این ویروس، در حالت طبیعی واسه آدم زیاد مضر نیس، اما گرفتار شدن یه فرد به ویروس پاپیلومای انسانی شک نداشته باشین یه دلیل خطرناک و نگران کننده در دوران بارداری اون و تولد نوزادش هستش، چون گرفتار شدن مادر باردار به ویروس پاپیلومای انسانی، خساراتی رو به سلولای دهانه رحم اون وارد کرده و مادر رو همیشه در خطر گرفتار شدن به سرطان قرار هستش.

هشدارها و روشای درمان واسه مبتلایان به ویروس پاپیلومای انسانی:

لازم نیس که هر زن گرفتار به ویروس پاپیلومای انسانی نگران گرفتار شدن به سرطان باشه، اما لازمه به عنوان یه خانوم جوون بدونه که شانس مبتلایان به ویروس پاپیلومای انسانی در گرفتار شدن به سرطان، از بقیه زنان، بسیار بالاتر هستش. از این رو، این افراد باید تموم اقدامات احتیاطی و انجام آزمایشای خاص رو قبل از گرفتار شدن به شکلای جور واجور سرطانا، طبق دستورات دکتر و در زمان دقیق اون بکنن، تا بتونن در صورت گرفتار شدن به این مریضی، در مراحل اولیه تحت درمان قرار گیرند.

تغییرات به وجود اومده در بدن زنان آلوده به ویروس پاپیلومای انسانی، قبل از گرفتار شدن به سرطان:

یادتون نره که قبل از بروز سرطان در بدن زنان، دهانه رحم اونا تغییرات اساسی می کنه، که با معاینات علائم و تغییرات به وجود اومده در دهانه رحم فرد، گرفتار شدن اون به این ویروس پاپیلومای انسانی اثبات می شه. البته، یادتون باشه که در بعضی موارد، این نشونه ها می تونه بسیار شدید و یا بسیار ناچیز باشه.
به عنوان یه خانوم جوون یادتون باشه که اگه شما به عنوان فرد گرفتار به ویروس پاپیلومای انسانی از دیسپلازی و یا تغییرات بسیار ناچیزی رنج می برید، براساس گفته پزشکان متخصص زنان و زایمون، هیچ درمان لازم واسه اون موجود نیس. فقط شما نیاز دارین تا با یه برنامه ریزی دقیق و مشورت با متخصص زنان و زایمون مجرب دوران بارداری خود رو بگذرونین.

ناباروری باعث سرطان می شه؟ تا حالا با این اتفاق روبه رو شدین؟ پیشنهاد میکنم این مطلب رو بخونین.

: ویروس پاپیلوم مانع بارداری می شه؟

روش درمانی موثر در افراد گرفتار به ویروس پاپیلوم انسانی:

در اول، لازمه به عنوان یه خانوم جوون یادتون باشه که بسته به نوع تغییراتی که سرطان دهانه رحم در بدن زنان بوجود میاره، دکتر متخصص زنان و زایمون تصمیم میگیره که اون نیاز به برداشتن سلولای پیش سرطانی، قبل از دچار شدن به این مریضی رو داره و یا نه. معمولا، در اینجور مواردی، دکتر متخصص زنان و زایمون از سه روش زیر واسه درمان مریض استفاده انجام میده، :
• بیوپسی مخروطی و یا نابود کردن بخش کوچیکی از گردن دهانه رحم زنائی که گرفتار به سرطان شدن.
• سرما دادن و یا منجمد کردن بافتای عجیب واسه نابود کردن سلولای سرطان در بدن زنان مریض.
• LEEP که یه جور روش الکتریکی واسه نابود کردن سلولای سرطانیه. در این روش، حلقه ای به نام wire که باردار به ذرات الکتریکیه، واسه درمان استفاده میشن.

دچار شدن به ویروس پاپیلوم انسانی، تاثیری در باردار شدن زنان داره؟

گرفتار شدن به ویروس پاپیلوم انسانی می تونه با توانایی باروری زنان و یا تکمیل دوره بارداری در بدن اونا به خاطر به دنیا آوردن فرزندشون تداخل پیدا کنه. در ادامه این مقاله، به تعدادی از مشکلاتی هم که ممکنه روشای درمانی ویروس پاپیلوم انسانی در بدن زنان به جای بزاره، اشاره شده، :

۱. تحت تاثیر قرار گرفتن ترشحات مخاط دهانه رحم بعد از انجام روشای درمانی ویروس پاپیلوم انسانی:

وقتی که سلولای سرطانی از دهانه رحم زنی ورداشته می شه، اندازه ترشح مخاط دهانه رحم رو هم تحت تاثیر قرار میده، چون این مکان تنها محل موجود رسیدن اسپرم به داخل دستگاه تناسلی زنان حساب می شه. از طرفی دیگه، مخاط دهانه رحم زنان با کمک موکوس، اسپرم رو شناور کرده و در پیدا کردن راه خود به داخل رحم زنان کمک انجام میده. پس، حذف بخشی از دهانه رحم زنان گرفتار به ویروس پاپیلوم انسانی می تونه رسیدن اسپرم به تخمک رو با مشکل روبرو کنه.

۲. ضعیف کردن شدن منطقه دهانه رحم زنان بعد از انجام مراحل درمانی ویروس پاپیلوم انسانی:

همونطور که میدونید موقع درمان مریضی سرطان به وجود اومده به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی، مقداری از بافت گردن رحم زنان ورداشته می شه، که دلیل اصلی ضعیف شدن این منطقه هستش. این عامل باعث می شه تا دهانه رحم فرد مریض با شرایط جدیدی مواجه بشه، که با عنوان "مشکل" و یا "بی عرضگی" دهانه رحم شناخته شده. بروز این حالت در بدن زنان گرفتار به ویروس پاپیلوم انسانی، شانس سقط جنین رو با باز شدن یهویی دهانه رحم در طول دوران بارداری زیاد می کنه.

۳. اثرات روشای درمانی ویروس پاپیلوم انسانی روی نوزادی که در ماه های آینده به دنیا میاد:

شما به عنوان یه خانوم گرفتار به ویروس پاپیلوم انسانی ممکنه این سوال رو تو ذهن خود داشته باشین که روشای درمانی این مریضی، دوران بارداری و بچه آینده منو تحت تاثیر خود قرار میده؟ شما باید بدونین که با وجود تموم مشکلات، بازم ممکنه موفق به بارور شدن و به دنیا آوردن نوزاد شید. اگه بعد از باروری شما، روند حاملگی نرمال و طبیعی پیش بره، بازم شانس شما واسه داشتن نوزاد آلوده به این ویروس و وجود زگیل در نواحی جور واجور بدنش، بسیار پایین هستش. پس، نمیشه ادعا کرد که گرفتار شدن زنان به ویروس پاپیلوم انسانی، مستقیما بر توانایی باردار شدن اونا تاثیر میذاره. اما، این احتمال هم هست که وجود ویروس پاپیلوم انسانی در بدن مادر به طور غیرمستقیم، تا حد زیادی شانس اونو در به دنیا آوردن یه نوزاد سالم و یا داشتن داشتن یه دوره بارداری طبیعی کم کنه. یکی از اولین گامای موثر واسه اطمینان بیشتر از سلامت مادر گرفتار به ویروس پاپیلوم انسانی و نوزاد داخل رحم اون انجام تموم اقدامات احتیاطی و آزمایشای مورد نیازیه که به وسیله دکتر متخصص زنان و زایمون پیشنهاد شده.

جدیدترین روش درمان نازایی با گرده زنبورعسل کسائی که نابارور هستن حتما این روش رو امتحان کنن.

.

منبع : mamanam.com