هویج بر بینایی اثر داره؟

یه چشم دکتر و متخصص قرنیه گفت: اثر مصرف آب هویج بر مریضیای چشم و افزایش قدرت بینایی، یه باور غلطه.

در گذشته مردم به دلیل سوءتغذیه و فقر «ویتامین A» دچار مریضی «شب کوری» می شدن بر همین پایه هویج رو که پر از «ویتامین A» است رو جزء درمانای این مریضی قرار می دادن.

ایشون اضافه کرد: البته نوع دیگری از مریضی «شب کوری» به دلیل نواقص مادرزادیه که ارتباطی با تغذیه نداره.

استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به پیشرفت جوامع و اصلاح تغذیه افراد، گفت: با پیشرفت جوامع و اصلاح رژیم غذایی افراد اندازه دریافت «ویتامین A» به مقدار زیادی زیاد شده طوری که در رژیم عادی افراد «ویتامین A» به مقدار زیادی هست.

رحیمی گفت: متأسفانه مردم بر این باور هستن که هر مریضی چشمی رو میشه با مصرف آب هویج بهتر کرد که باید گفت این یه باور غلط و بی پایه چون مصرف این میوه – سبزی هیچ تأثیری بر قدرت بینایی و مریضیای چشم نداره.

ایشون با اشاره به مضرات زیادتر از اندازه آب هویج، اضافه کرد: مصرف زیادتر از اندازه آب هویج نه فقط در مریضی چشم اثر نداشته بلکه موجب زردی پوست هم می شه.

این متخصص قرنیه اضافه کرد: ویتامین A یه ماده محلول در چربیه که از راه ادرار دفع نمی شه پس بر اثر تجمع می تونه عوارضی رو واسه کبد به همراه داشته باشه.

استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با در نظر گرفتن پیشنهادای تغذیه ای به درد بخور واسه چشم، گفت: مصرف میوه و سبزیجات تازه واسه پیشگیری از پیری زودرس سلولای شبکیه بسیار موثره اما اینم بگیم مصرف این مواد از بروز مریضی پیش گیری نمی کنه بلکه با افزایش قدرت دفاعی مانع از بروز زودرس می شه.

 

افسانه خاصیت هویج واسه چشما از کجا میاد؟

افسانه خاصیت خوردن هویج واسه بهبود بینایی به احتمال زیاد ریشه در مبارزات تبلیغاتی در بین جنگ جهانی دوم داره. در بین جنگ جهانی دوم نیروی هوایی سلطنتی انگلیس یه جور فناوری جدید راداری رو معرفی کرد که به خلبانان این کشور امکان می داد تا بتونن هواپیماهای آلمانی رو موقع شب سرنگون کنن اما دولت انگلیس واسه اینکه فناوری جدید، پنهونی بمونه اعلام کرد عامل موفقیت خلبانان انگلیسی خوردن هویجه!

متأسفانه مردم بر این باور هستن که هر مریضی چشمی رو میشه با مصرف

آب هویج بهتر کرد که باید گفت این یه باور غلط و بی پایه چون مصرف این

میوه – سبزی هیچ تأثیری بر قدرت بینایی و مریضیای چشم نداره

به نقل از لایوساینس، در طول جنگ جهانی دوم، بنگاهای تبلیغاتی فواید خوردن هویج رو واسه افزایش دید در شب در بوق و کرنا کردن. در یکی از تبلیغات گفته شده بود: هویج ضمن حفظ سلامتی به شما کمک می کنه در تاریکی بهتر ببینین.

با اینکه هویج

منبع : tebyan.net