بیشتر افراد بر این باورند که خوردن هویج قدرت بینایی در شب رو تقویت می کنه اما یه مطالعه نوین نشون داده که مصرف هویج تاثیری در تقویت دید شبونه نداره.

 کارشناسان سلامت در این مطالعه می گن هرچند تاثیر هویج در بهبود دید شبونه تایید نشده اما ممکنه میوه «بلوبری» این خاصیت رو داشته باشه. با شروع جنگ جهانی دوم این باور شایع شد که هویج موجب تقویت قدرت بینایی در شب می شه و با این یافته که جمع شدن بالای ویتامین A واسه سلامت چشم خوبه این باور رو تقویت کرد.

هویج در تقویت دید شبونه تاثیر داره؟ / www.7ganj.ir

در حالیکه هویج پر از ویتامین A هستش و به حفظ سلامت چشم کمک می کنه اما مصرف اون موجب نمی شه قدرت بینایی در تاریکی زیاد شه.

هم اینکه با وجود اینکه هویج نمی تونه سبزی معجزه آور در بینایی باشه شاید میوه بلوبری در تقویت دید شبونه اثر داشته باشه. طبق تحقیقات قبلی «آنتوسیانین» که مولکولای رنگدونه در بلوبری و بعضی سبزیجات و میوه های دیگه س به بازتولید مولکولای چشم که در دریافت نور نقش دارن، کمک می کنه.

به نقل از نیچر ورلد نیوز، البته در مجموعه جدیدی از آزمایشای کنترل شده کارشناسان به این نتیجه رسیدن رژیم غذایی شامل بلوبری مستقیما به افزایش بینایی فرد در تاریکی کمک نمی کنه اما بررسی انجام شده روی شرکت کنندگان در این آزمایشا نشون داد اونا سریعتر با تغییرات یهویی نور موافق می شن یعنی در مواقع وقوع جرقه و خاموشی بینایی افراد مصرف کننده این میوه نسبت به افراد دیگه سریعتر بهبود پیدا میکنه.

جمع آوری: گروه ۷ گنج

www.7ganj.ir

.

منبع : ۷ganj.org