: >

هفته گذشته، درباره یکی از دلیلای شایع ناباروری در مردان یعنی واریکوسل صحبت کردیم که یعنی اتساع وریدهایی (سیاهرگ) که خون رو از بیضها خارج می کنن و غیرقابل پیشگیریه. خیلیا می پرسن، چه دلیلی دلیل واریکوسل می شه؟

باید گفت، سیاهرگا مسئول خارج کردن خون از عضو و هدایت اون به طرف قلب هستن و واسه این که خونی که به سمت بالا میره به عقب برنگردد، داخل سیاهرگا دریچه هایی وجود دارن که از برگشت خون جلوگیری می کنن. حالا اگه این دریچه ها خراب شن، خون بدون هیچ سختی ای به طرف عقب برگشته و موجب اتساع سیاهرگا می شه.

باید بدونین سیاهرگ بیضه سمت چپ به سیاهرگ کلیه چپ می ریزه. اگه یه مرد بالای ۴۰ سال، یهو دچار واریکوسل بیضه چپ شه، یه دلیل اون اینه که سرطان کلیه دلیل بسته شدن سیاهرگ کلیه و پس زدن خون در سیاهرگ بیضه همون طرف شده.

معمولا مریض متوجه وجود واریکوسل نمی شه و مریضی به دنبال بررسی دلیل ناباروری تشخیص داده می شه. حتی بعضی وقتا مریض از دوستان و افراد فامیل می شنوه که فلانی واسه درمان ناباروری، عمل جراحی واریکوسل انجام داده و کنجکاو می شه و به دکتر مراجعه می کنه. البته بعضی مواقع، مریض گرفتار به واریکوسل احساس درد در بیضه همون طرف یا احساس سنگینی می کنه. هم اینکه ممکنه به دلیل مساوی نبودن بیضها به دکتر مراجعه کنه و واریکوسل تشخیص داده شه. حتی با احتمال خیلی کم مریض متوجه رگای برجسته در کیسه بیضه می شه و به دکتر مراجعه می کنه، اما کلا درد مبهم در ناحیه بیضها، احساس سنگینی یا کشیدگی در بیضه، رگای متسع در داخل کیسه بیضه، احساس ناراحتی در بیضه یا کیسه بیضه و کوچیکی بیضه گرفتار جزو مهم ترین علائم مریضی هستن.

درمان واریکوسل، جراحیه. معمولا یه شکاف حدود سه سانتی متری در ناحیه بالای کشاله ران داده می شه و همه سیاهرگای طناب بیضه قطع می شن. بعضی سیاهرگای بیضه از داخل شکم عبور می کنن و جراح نمی تونه اونا رو ببینه. حتی بعضی مویرگا در داخل طناب بیضه قابل رویت نیستن. پس بسته به نوع عمل جراحی، اندازه برگشت بعد از عمل حدود ۱۰ درصده. بعضی وقتا واریکوسل فوق العاده شدیده و صدها سیاهرگ متسع داخل کیسه بیضه هست. این واریکوسلا هم با عمل جراحی صددرصد قابل اصلاح نیستن. بعضی وقتا مریض در معاینه، واریکوسل نداره (واریکوسل بالینی) و مریضی با سونوگرافی رنگی مشخص می شه. این نوع واریکوسل رو واریکوسل تحت بالینی می گن و بعضیا فکر می کنن که عمل جراحی این واریکوسل موجب بهبود کیفیت اسپرم می شه.

طی دو روز بعد از عمل جراحی مریض می تونه فعالیت کوتاه داشته باشه ولی فعالیت کامل طی یه هفته پس از عمل جراحی هستش. البته بعضی وقتا کیفیت اسپرم اونقدر نامناسبه که حتی لقاح مصنوعی نمیشه انجام داد. در این موارد، اگه عمل جراحی واریکوسل منتهی به حاملگی طبیعی نشه، ممکنه اونقدر کیفیت اسپرم بهبود یابد که دست کم زن و شوهر بتونن از راه لقاح مصنوعی صاحب بچه شن. با این که عمل جراحی واریکوسل یه عمل جراحی ساده س!، عفونت در محل عمل، تجمع مایع در کیسه بیضه و ایجاد هیدروسل و آسیب به شریان بیضه (که دلیل از بین رفتن بیضه همون طرف می شه) ازجمله مشکلات جراحیه.

منبع :