شاید شمام شنیده باشین که می می گن "مغز ما دقیقا مثل کامپیوتر فوق العاده پیشرفته ایه که ما از اون، فقط واسه اصلاح متون استفاده می کنیم. "

"ما خیلی کم از اون واسه فکر کردن کار می کشیم و در واقع تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد از ظرفیت مغزمون رو استفاده کرده ایم و درصد دیگه که توانایی تله پاتی یا دیگه فعالیت های ماوراء الطبیعه رو داره، بلااستفاده مونده."

جالبه بدونین که این موضوع حقیقت نداشته و تنها یه افسانه س.

مغز، عضوی فعال و خارق العاده س. مغز ما آدما ۲ درصد از وزن بدن مون رو تشکیل می دهد و با این حال ۲۵ درصد از قند و ۲۰ درصد از اکسیژن بدن، به مغز می رسد.

در واقع مغز از میلیاردها نورون تشکیل شده که واسه مبادله اطلاعات با هم، از پیام های عصبی و شیمیایی کمک می گیرند.

تا کنون تحقیقات بی تعدادی انجام شده تا بشه فعالیت مغزی رو اندازه گیری کرد و نشون داد که کدامین بخش از مغز آدم، غیر فعاله.

پیشرفت های گذشته در بخش تصویر ورداری پزشکی نشون داده که تقریبا همه مغز آدم فعال بوده و تنها، مراکز فعال در شرایط جورواجور، تغییر می کنن، یعنی برحسب نوع فعالیتی که آدم انجام می دهد، بعضی نقاط مغز فعال تر بوده و جریان خون در اونا شدیدتر می شه.

سوالی که شاید در این جا مطرح شه اینه که نخبگان از مغزشون بیشتر استفاده می کنن؟

جواب منفیه. در واقع اونا به روش ای متفاوت از مغز کار می کشن. اندازه توانایی هوشی هر فرد به ارتباطات سریع بین نورونی بستگی داره.

افسانه از کجا شکل گرفت؟

در سال های دهه ۳۰، محققان به این نتیجه رسیدن که مغز، ۴ برابر سلول های عصبی، سلول حامی داره. به خاطر همین روزنامه ها به سرعت نوشتند که ما فقط از ۲۰ درصد مغزمون واسه تفکر استفاده می کنیم.

این جمله خیلی سریع زبون به زبون چرخید و تغییر شکل داد و " واسه تفکر" از درون اون حذف شد.

در واقع مغز ماهیچه نیس و به طور مرتب در شرایط جورواجور تحریک شده و فعالیت دائمی داره.

محیط، عامل اصلی تحریک کننده مغزه و ما واسه زندگی، از تموم اون بهره می گیریم؛ هرچند واسه تفکر تنها ۲۰ درصد از اونو در اختیار گرفته ایم.

منبع : tebyan.net