: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

: واقعا آدم از تنهایی می میره

تنها موندن می تونه مسبب بروز اضطراب شدیدی باشه و اضطراب هم می تونه تنهایی رو شدید شدن کنه. در آخر ما در زندگی مون تنهایی رو تجربه می کنیم. رویارویی با مشکلات زندگی بدون کمک بقیه یا اطلاع از این موضوع که همه روزی به تنهایی خواهیم مرد باعث می شه شدیدا احساس بی کسی کنیم. آدمایی که دارای شخصیت اجتنابی هستن بیشتر از بقیه آدما احساس تنهایی می کنن. این افراد عمیقا آرزو می کنن که بتونن با بقیه رابطه برقرار کنن اما شدیدا از رانده شدن می ترسن. مریضایی که به افسردگی گرفتار
می شن هم بسیار احساس تنهایی می کنن. از اون جا که اینجور آدمایی احساس می کنن دوست داشتنی نیستن از بقیه فاصله میگیره و منزوی می شن. در آخر تنهایی موجب شدید شدن احساس بی عرضگی و تقویت گوشه گیری شون می شه.
ما آدما بر خلاف ارتباطای جسمی مون با بقیه از نظر روانی بیشتر احساس بی کسی می کنیم. به طور مثال ممکنه زن و شوهری در کنار هم زندگی کنن اما هر یک عمیقا احساس تنهایی کنن و شدیدا نیازمند درک و همراهی طرف مقابل باشن. تنهایی ممکنه به صورت یه غمگینی ساده یا خلائی عمیق ناامیدی و بی ارزشی شدید جلوه گر شه. این تنهایی می تونه مسبب بروز حالات تکانشی و مایوسانه ای واسه کنترل وضعیت داخلی فرد شه. سوء مصرف مواد روابط جنسی، پرخوری، رابطه با دور و بریا یا خریدهای افراطی، روشی واسه شکست دادن احساس پوچی و فضای خالی هستن. بر این پایه میشه ارتباطی ریشه ای بین حس تنهایی داخلی و رفتار در دنیای خارجی پیدا کرد. درمان اضطراب می تونه احساس تنهایی رو کم کنه در بازسازی دنیای داخلی کمک کننده باشه موجب شه کمتر از جهان خارجی واسه تنظیم هیجانات استفاده شه و در آخر پذیرش احساس تنهایی رو به عنوان بخشی از وجود انسانی آسون کنه.

این مطلب به وسیله  مجله پزشکی دکتر سلام جفت و جور شده. به کار گیری اون فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجازه

منبع :