واقعا تغذیه با سرطان در ارتباطه؟

سرطان یه مریضی نادر در جهان نیس. هر ساله ۱۰ میلیون نفر به سرطان گرفتار می شن و ۷ میلیون نفر در سال از سرطان می میرن.

بیش ترین دلیل مرگ از سرطان در مردان سرطان ریه و معده و در زنان سرطان سینه است. در واقع سرطان یه مریضی ارثی به وجود اومده به وسیله تغییرات و آسیب DNA سلوله. این آسیب به وجود اومده به وسیله تغییرات ژنتیکی، رادیاسیون، مواد شیمیایی و هیپر یا هیپومتیلاسیون DNAه که باعث از دست دادن یه پروتئین لازم یا تولید یه پروتئین مضر می شه.

تحقیقات مهاجرتی اثر عوامل محیطی بر بروز سرطان رو نشون دادن. مهاجرت مردان چینی به لوس آنجلس و هاوایی باعث کاهش بروز سرطان معده و ۱۰ تا ۱۵ بار افزایش سرطان پروستات شده و مهاجرت زنان ژاپنی به هاوایی باعث کاهش سرطان معده به اندازه ۵۰% و افزایش سرطان سینه به اندازه ۳ برابر در نسل اول و ۴ تا ۵ برابر در نسل دوم شد.

امروزه به طور زیادی در تموم دنیا این باور که میوه و سبزی می تونه پیشگیری کننده از سرطان باشه هست. نظریه پیشگیری از سرطان با کمک رژیم غذایی از ۳۰ سال پیش مطرح شده. تخمین زده شده که رژیم غذایی سلامت می تونه از دچار شدن به یه سوم از سرطانا پیشگیری کنه. کلا این رژیم سلامت افزایش مصرف میوه ها و سبزیا، غلات کامل، ماهی و غذاهای دریایی و کاهش مصرف گوشت قرمز، چربی حیوونی و قندهای ساده، شکلات، آب نبات و میان وعده های چرب و شیرین مانند چیپس و پفک، کیکای شکلاتی، شیرینیا و…رو مورد تأیید قرار میده.

در مورد اثر رژیم غذایی در پیشگیری از سرطان نقش بزرگ مغذیا و ریزمغذیا مطرح شده. درحالی که بعضی تحقیقات محدودیت کالری دریافتی رو عامل پیشگیری از سرطان می دونن. بعضی منابع فکر می کنن که لازمه پیشگیری از سرطان مصرف مقادیر بالا از مولتی ویتامینای صنعتیه. این کار مطمئنا هزینه زیادی واسه هر فرد داره و البته در پیشگیری از سرطان بدون اثر نیس. اما اقدام پایه و اصلی لازم در پیشگیری از سرطان دارا بودن رژیم غذایی سلامت و فعالیت بدنی مناسبه.

گرفته می شه. ممکنه این ویژگی گوشت قرمز به دلیل دارا بودن مقادیر

بالا چربی باشه و یا چگونگی طبخ اون

چربی

به نظر می رسه رژیم پرچرب و مخصوصاً شامل چربیای اشباع و پرکلسترول کارسینوژنیک باشه و احتمال دچار شدن به سرطان رو زیاد کنه. اما لیپیدها و متابولیسم لیپیدی بدن مستقیما از ترکیب چربی رژیم غذایی اصل نمی گیرن و اثر تموم ترکیبات رژیم غذایی، فعالیت بدنی، سبک زندگی و البته ژنتیک پروفایل چربی بدن رو تعیین می کنه. با این حال خیلی از تحقیقات رابطه محکمی بین مصرف چربیا با سرطانایی مثل سرطان پروستات و سرطان سینه، ریه، کولورکتال (کولون و رکتوم) رو گفتن. در مورد سرطان سینه علاوه بر چربی رژیم غذایی، کالری رژیم غذایی هم عامل مهمی در خطر دچار شدن به سرطان سینه س. رژیم پر چرب هم اینکه باعث افزایش چاقی و افزایش خطر سرطان رحم، سرطان سینه پس از منوپوز و سرطان کلیه می شه. با این حال بعضی تحقیقات گفتن که مصرف چربیای غیراشباع با یه پیوند دوگانه (MUFA) مثل روغن زیتون، روغن کانولا و روغن سویا، در برابر سرطان سینه اثرات محافظتی داره.

 

گوشت

علاوه بر چربیا، گرفته می شه. ممکنه این ویژگی گوشت قرمز به دلیل دارا بودن مقادیر بالا چربی باشه و یا چگونگی طبخ اون.

روش درست کردن غذا و سرطان

آمینای هتروسیکلیک: گرما بالای گوشت باعث پیوند اسیدهای آمینه و کراتینین و تولید آمینای هتروسیکلیک می شه. این ترکیبات از سال ۱۹۷۷ به عنوان عامل جهش زا (عامل ایجاد جهش ژنتیکی و تقسیم نابجای سلولا و ایجاد تومور) شناخته شدن.

هیدروکربنای پلی سیکلیک آروماتیک: موتاژنیک در دود سیگار و در اثر کباب کردن ماهی و گوشت یا دیگه غذاها در اثر گرما شدید و هم از ریختن چربی به داخل شعله آتیش ایجاد می شه. از ین رو خطر سرطان معده، کولون و رکتوم با مصرف گوشتای کبابی زیاد می شه.

 

میوه ها و سبزیا و فیبر رژیمی

خیلی از تحقیقات تا الان اثر میوه و سبزی بر کاهش گسترش سرطان رو مورد بررسی قرار دادن. از جمله این سرطانا میشه به سرطانای درگیر کننده سر و گردن اشاره کرد. هم اینکه اینکه رابطه قوی بین اندازه فیبر رژیم غذایی و کاهش دچار شدن به سرطان کولون و رکتوم دیده شده.

 

الکل و دخانیات

* بین مصرف الکل و دخانیات با سرطان رابطه قوی هست. مصرف الکل فرد رو در برابر دچار شدن به سرطان مری، معده، کبد، روده باریک، کولون، رکتوم، پروستات، سینه و … قرار میده. تقریباً ۴۰ درصد دچار شدن به سرطان کبد به دلیل مصرف افراطی الکله. در مورد سرطان کولون و رکتوم و هم سرطان سینه هم رابطه قوی بین مصرف الکل و دچار شدن به این سرطان هست.

مصرف سیگار با دچار شدن به تموم سرطانا و مخصوصاً سرطان دهن، حنجره، مری، مثانه و پروستات در ارتباطه. دود سیگار به دلیل دارا بودن نیتروزآمینا و ترکیبات سمی امروزه به عنوان ترکیب کارسینوژنیک شناخته شده.

 

الهه گودرزی


منبع : tebyan.net