:  نوشابه گازدار

درمورد ضررها و مشکلات مصرف نوشابه های گازدار چه میدونید؟ نوشابه های گازدار ضررهای بسیاری داره اما از نظر علمی به چه دلیل می گیم مصرف نوشابه ضرر داره؟ جواب این سوال رو که فکر خیلی از ما رو درگیر کرده، جناب آقای بهزاد زیبایی، کارشناس ارشد تربیت بدنی گرایش فیزیولوژی میدن.

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام به نقل از آقای بهزاد زیبائی، نوشابه ها از قندهای غیر طبیعی ساخته می شن. قندای طبیعی همون کربوهیدراتای موجود در میوه و سبزی جاته. نوشابه ها دارای فسفات بسیار زیادی هستن که با مصرف نوشابه، فسفات خون بالا میره. بر اثر بالا رفتن فسفات خون، کلسیم خون و بدن رها می شه. استخوانا از کلسیم ساخته شدن. وقتی که نوشابه می خوریم فسفات زیاد شده به خاطر همین هم کلسیم ول شده و با کمبود کلسیم و خلاص شدن کلسیم مواجه میشیم. کم کم کلسیم موجود در استخوانا هم ول شده و تراکم اون کم می شه. واسه همینه که می گیم مصرف نوشابه های گازدار باعث پوکی استخون ها می شه. دیگر مشکلات و ضررهای نوشابه: نوشابه خطر دچار شدن به دیابت رو زیاد می کنه. نوشابه معده رو تنبل می کنه. نوشابه واسه دندانا بسیار مضره.

بهزاد زیبایی اضافه کرد: با وجود اینکه رسانه ها و نشریات همیشه از مشکلات خوردن نوشابه صحبت می کنن اما بدیش اینه ما ایرانیا جزء بیشترین مصرف کنندگان نوشابه های گازدار هستیم. بیاییم بجای نوشابه به از نوشیدنیای خوشمزه و سالم دیگه مثل دوغ، آبمیوهای طبیعی و حتی آب استفاده کنیم.

با امید به اینکه با مطالعه این مطلب علمی و ثابت شده مبادرت به ترک یا کمتر کردن مصرف نوشابه کنین. اینم بگیم پوکی استخون در سنین بالا ایجاد می شه و نوشابه ها، پوکی استخون رو چندین برابر می کنن.

منبع :