مصرف شکلای جور واجور کلم از جمله کلم قمری باعث شدید شدن مریضیای مربوط به تیروئید می شه.
دکتر محمدحسین صالحی سورمقی، متخصص فارماکوگنوزی، استاد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران نوشت: واقعا کلم و کرفس واسه بیماران گرفتار به پوکی استخون مناسبه؟

بعضی از افراد می گن که مصرف گروهی از گیاهان مانند کلم یا کرفس می تونه به کاهش درد و بهبود پوکی استخون کمک کنه. گیاهان، املاح مختلفی مانند آهن، روی و کلسیم دارن. گروهی از گیاهان مانند خونواده اسفناج و کلم دارای مواد معدنی بیشتری نسبت به بقیه سبزیا هستن و مصرفشون می تونه به بهتر شدن شرایط بیماران گرفتار به پوکی استخون کمک کنه. البته این به معنی مصرف نکردن داروهای تجویزی و فقط اکتفا به خوردن اینجور سبزیایی نیس.

از طرف دیگه، مصرف شکلای جور واجور کلم از جمله کلم قمری باعث شدید شدن مریضیای مربوط به تیروئید می شه. از این رو اگه شما در کنار پوکی استخون به کم کاری یا پرکاری تیروئید هم گرفتار باشین، نمی تونین بدون توجه به این موضوع، شکلای جور واجور کلم رو در برنامه غذایی تون بذارین. خونواده اسفناج هم شامل املاح فراوانه. بعضی از افراد فکر می کنن اگزالات موجود در اسفناج، مانع جذب کلسیم اون در بدن می شه اما مواد معدنی بسیار زیاد و با حجم بالای موجود در این گیاه، باعث شده جذب اون در بدن افراد جور واجور به اندازه کم یا زیادی اتفاق بیفته اما این گونه نیس که مواد معدنی موجود در اسفناج یا هر گیاه دیگری، اصلا جذب بدن نشه.

در آخر باید پیشنهاد کنم به جای مصرف خودسرانه شکلای جور واجور سبزی ها، اول با متخصص تغذیه مشورت کنن تا از کمبودهای تغذیه ای که در پوکی استخونا نقش داشتن، مطمئن شن و بعد برنامه غذایی مناسبی رو دنبال کنن.

منبع : هفته نامه سلامت

جمع آوری سلامت اکاایران