واقعا گرسنه اید یا اشتباهی غذا می خورید؟

گرسنگی واقعی فرد رو به مصرف هر ماده غذایی میکشونه.

تا حالا به سیگنالای بدنتون خوب دقت کردین؟ مغز همون فرمانده بدن اون بالا نشسته و علائم و به اصطلاح سیگنالایی می فرسته و ما اونا رو با عناوینی مانند تشنگی، گرسنگی، خواب آلودگی، درد و چیزای دیگه ای به جز اینا تفسیرش می کنیم؛ اما بعضی وقتا بدن ما سیگنالا رو اشتباه می کنه و اونا رو به عنوان گرسنگی تفسیر می کنه. در نتیجه به دنبال مصرف مواد غذایی می رید که خیلی لازم بدن نیستن. در نتیجه کالری روی کالری می ذارین و بعد از یه مدت میفهمید چاق شدین.

در این مطلب نشونه هایی معرفی می کنیم که براساس اونا می تونین تشخیص بدین واقعاً گرسنه تون هست و نیاز به مواد غذایی دارین یا اینکه سیگنالا رو اشتباهی گرفتین.

آدم گرسنه دنبال منو نمی شه

گرسنگی واقعی فرد رو به مصرف هر ماده غذایی میکشونه. وقتی که معده واقعاً خالی باشه به هر ماده غذایی روی خوش نشون میده. وقتی که از بعضی خوراکیا ایراد می گیرین و می گین «دلم این رو نمی خواد»، «دلم یه غذای دیگه می خواد» و چیزای دیگه ای به جز اینا یعنی اینکه به معنی واقعی گرسنه تون نیس و دلتون ناخنک زدن می خواد.

۱۰ دقیقه صبر کنین

هر وقت احساس کردین گرسنه تونه به ساعت نگاه کنین و خودتون رو به کار دیگری مشغول کنین. هر هوس غذایی که ربطی به گرسنگی واقعی نداشته باشه بعد از ده دقیقه از بین میره.

یه لیوان آب بخورین

بعضی وقتا بدن گرسنگی و تشنگی رو اشتباه میگیره. وقتی که احساس کردین دلتون می خواد چیزی بخورین اول از همه یه لیوان آب بخورین و ده دقیقه صبر کنین. اگه بازم گرسنه بودین معنی اش اینه که واقعاً گرسنه اید. اگه احساس گرسنگی رفع شه معنی اش اینه که از اول هم گرسنه نبوده اید بلکه تشنگی به سراغتون اومده بود.

آدامسی در دهن بذارین

اگه آدامس، آب نبات نعنایی و چیزای دیگه ای به جز اینا در دهن گذاشتین و احساس گرسنگی تون رفع شد یعنی اینکه واقعاً گرسنه تون نبوده فقطً دلتون میخواس چیزی بخورین.

گرسنگی کم کم بروز می کنه

احساس گرسنگی در اول احساسی جزئیه که به مرور شدت گرفته و تبدیل به دل ضعفه می شه؛ اما گرسنگی احساسی یعنی گرسنگی که از روی مریضی و بی حوصلگی بروز می کنه، یهویی و بدون پیش زمینه س. در نتیجه وقتی که یهو دلتون غذا می خواد بدونین که به طور واقعی گرسنه نیستین بلکه دلتون می خواد چیزی بخورین.

صدای شکم در میاد

وقتی که معده به طور کامل خالی باشه شکم به غار و غور میفته و احساس کشش در معده می کنین؛ یعنی اینکه به اصطلاح دلتون ضعف میره و در این صورت نیاز واقعی به مصرف مواد غذایی و پر کردن معده تون دارین.

.

منبع :