مشکل نارکولپسی یه مشکل عصبیه که  خواب و بیداری فرد رو تحت تاثیر قرار می ده . افراد بیشتر اوقات روز خود رو در خواب می گذرونن  و ممکنه در زندگانه روزانه دچار مشکلاتی شن حالا ببینیم این مشکل با با وامسن آنفولانزا چه ارتباطی می تونه داشته باشه  این آخرین نتیجه کار بدست امده پژوهشگرانه که  خلاصه ای از اونو می خونیم

خطر بروز حمله خواب در بچهایی که در شمال اروپا زندگی می کنن و در سال ۲۰۰۹ به خاطر آنفولانزای شایع خوکی واکسن زدن، بیشتر دیده شد. تماس با خود آنفولانزای خوکی هم می تونه منتهی به بروز این مشکل شه؛ بعد از این مریضی شایع، کشور چین فهمید که اندازه رشد حمله خواب در بچهایی که واکسن آنفولانزا نزده بودن ۴ برابر بیشتر بوده.
تحقیقات جدید نشون میده بین این دو مسئله ارتباطی هست: بخشی از پروتئین سطحی در این ویروس گسترده بسیار مثل یه تیکه از پروتئین مغزیه که به بیدار موندن فرد کمک می کنه. وقتی سیستم ایمنی فرد یاد میگیره تا ویروس رو شناسایی کرده و با اون بجنگه، در این حالت پروتئین مغز رو با یه پروتئین مهاجم اشتباه میگیره. این کشف باعث می شه که واکسن آنفولانزا ایمن تر بوده و از طرفی حمله خواب رو به اولین مریضی خودایمنی تبدیل کنه.
از بین رفتن نرونا
حمله خواب وقتی شدید شدن می شه که سیستم ایمنی بدن حدود ۷۰ هزار نرون رو در بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس نابود می کنه. همونطور که میدونید این بخش هیپوکریتین تولید می کنه. هیپوکریتین یه جور انتقال دهنده عصبیه که سیگنالای «بیداری» رو به بقیه بخشای مغز می فرستد. اینکه پاندرمیکس (واکسن آنفولانزا) چیجوری در این روند دخالت می کنه هنوز مشخص نیس. واسه مشخص شدن دقیق رابطه بین این واکسن و حمله خواب، دکتر امانوئل میگنوت از دانشگاه استنفورد کوشید تا فعالیت سلولای CD4 –بخشی از سیستم ایمنی- رو در بچهایی که در سال ۲۰۰۹ به خاطر گسترش آنفولانزا، واکسن زده بودن مورد بررسی بذاره. اون ۳۰ بچه ای که دچار حمل هی خواب می شدن و آبجی یا برادرانشان که اونا هم واکسن زده بودن اما دچار حمله خواب نمی شدن مورد آزمایش قرار دادن.
اون به این نتیجه رسید بچهایی که دچار حمله خواب می شن سلولای CD4 اونا به شکلی بود که هم نسبت به هیپوکریتین عکس العمل نشون می داد، و هم نسبت به پروتئین سطحی HA که مختص ویروس آنفولانزا بود. این یافته ها نشون داد CD4ای بچهایی که دچار حمله خواب نشدن، نسبت به این دو پروتئین واکنشی نشون نمی ده.

منبع : http://www.alodoctor.ir

منبع : دکتر سلام

منبع :