: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : جمعه, ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ ۰۹:۲۸

اگه بخوایم اهمیت ورزش در سلامتی آدم رو بررسی کنیم رد پای اثرات به درد بخور فعالیتای ورزشی رو در پیشگیری، درمان و کنترل خیلی از بیماریا پیدا می کنیم. امروزه اثرات به درد بخور ورزش در زندگی آدم بیشتر از قبل روش زوم شده.

به گزارش ایسنا و به نقل از "ای بی سی نیوز"، یکی از سوالات اصلی در مورد اثر ورزش بر سلامت بدن اینه که فعالیت بدنی باعث کاهش افسردگی می شه و یا اینکه افسردگی باعث کاهش فعالیت بدنی می شه؟ این سوال مثل سناریوی مرغ و تخم مرغه و سوالی که محققان رو مدتای طولانی به خود مشغول کرده.

 

الان، به لطف قدرت ژنوم یه پیشرفته، یه مطالعه نوین منتشر شده در مجله روانپزشکی "JAMA " اثبات می کنه که انجام تمرینات ورزشی منظم اثر محافظتی در برابر افسردگی داره.

 

محققان بیمارستان عمومی ماساچوست با در نظر گرفتن داده های ژنتیکی ۳۰۰ هزار بزرگسال، به این نتیجه رسیدن افزایش سطح فعالیت بدنی، شانس دچار شدن به مشکل افسردگی رو پایین می آورد.

 

دکتر چوئی از بیمارستان عمومی ماساچوست در این مورد میگه: " دلایلی مبنی بر اینکه فعالیتای جسمی بیشتر می تونه باعث کاهش خطر دچار شدن به افسردگی شه، پیدا کردیم."

 

این تحقیق نشون میده که روزانه ۱۵ دقیقه فعالیت ورزشی شدید، می تونه خطر افسردگی رو به اندازه ۲۶ درصد کم کنه. به صورت میانگین، انجام فعالیت فیزیکی بیشتر محافظی در برابر افسردگیه. در حالی که این مطالعه نشون داد فعالیت بدنی می تونه از افسردگی جلوگیری کنه، هیچ مدرکی مبنی بر اثر افسردگی بر توانایی فرد در انجام ورزش یافت نشده.

 

به گفته جوزف فیرث، یکی از محققان ارشد دانشگاه دولتی سیدنی که در این مطالعه دخالتی نداشته، افراد گرفتار به افسردگی، بازم در خطر کاهش فعالیت بدنی هستن.

 

کلا افسردگی به عنوان یه مریضی همه گیر در دنیا شناخته شده، در آخر این یافته ها می تونه طرحای بهداشت عمومی جدیدی رو به خاطر کاهش خطر دچار شدن به بیماریای جور واجور ارائه دهد.

 

دکتر چویی تاکید می کنه: " الان در حال بررسی این هستیم که فعالیت بدنی به چقدر در گروه های جورواجور در خطر، مانند آدمایی که از نظر ژنتیکی به افسردگی و یا استرس گرفتار هستن، اثر داره.

 

پس تحقیق، محققان توجه خود رو به ژنتیک معطوف کردن. از اونجا که ژنامون به طور تصادفی قبل از تولد و کلا جداگونه از عوامل محیطی و اجتماعی عمل میکنن، این تیم با بررسی آدمایی که دارای شکلای جور واجور ژنتیکی مربوط به افزایش فعالیت بدنی بودن، به اثر خطر دچار شدن به افسردگی پرداخت. دلیل آوردن اونا این بود که اگه ورزش باعث بروز افسردگی شه، آدمایی که دارای ژنای خاصی که اونا رو در برابر دچار شدن به افسردگی قرار میده، باشن باید تقریباً کمتر احتمال افسردگی ایجاد شه. این دقیقاً همون چیزیه که محققان فهمیدن؛ سطوح بالاتر فعالیت بدنی با خطر پایین تر افسردگی رابطه داره.

 

محققان به دنبال این هستن که با بررسی رابطه بین تمرینات ورزشی و افسردگی، می تونن با تغییر در فعالیت بدنی حتی در افراد دارای خطر دچار شدن به افسردگی، مانعی بسازن یا خیر؟

 

 

.

منبع :