اگه شمام ورزشای قدرتی مثل بدنسازی و فیتنس کار می کنین بهتره این مقاله از سایت فراناز رو تا انتها بخونین.

 

ورزشای قدرتی
کسائی که ورزش می کنن و میخوان وزن شون رو کم کنن یا اون دسته از آدمایی که میخوان کمی زیاد شدن وزن پیدا کنن، معمولا هدف شون تقویت عضلاته و تصور می کنن ورزشای عضلانی خیلی زودتر و بهتر از بقیه ورزشا به نتیجه می رسه.
به خاطر همین هم با اینجور طرز فکری پیش می رن و تصمیم می گیرن بیشتر از این نوع تمرینات قدرتی استفاده کنن. آدمایی که به دنبال کاهش وزن هستن، هم معمولا در کنار سوزوندن چربیا، به تقویت عضلات فکر می کنن و میخوان همزمان، عضلات بدن شون رو هم تقویت کنن.

 

به خاطر همین طبیعی به نظر می رسه گروهی از این افراد، بی توجه به نکاتی که باید بین انجام ورزش در نظر داشت، مشغول فعالیت شن و با تمرینای سنگین و همیشگی به فکر عضله سازی باشن. در حالی که به گفته کارشناسان واسه انجام ورزشای قدرتی با هدف تقویت عضلات و عضله سازی باید نکاتی رو در نظر گرفت و با در نظر گرفتن اونا پیش رفت تا احتمال بروز آسیب و صدمات جسمی هم به کمترین حد ممکن برسه.

 

تمرینات قدرتی واسه عضله سازی
همونجوریکه گفته شد، تمرینات  قدرتی معمولا با هدف تقویت عضلات یا عضله سازی انجام می شه و خیلی از کسائی که به فکر ورزش می افتن، با اینجور هدفی به این نوع تمرینات قدرتی روی میارن. البته خیلی از افراد هم می گن ورزشای قدرتی، سلامت رو تهدید می کنه و به خاطر همین تصور می کنن نباید سراغ فعالیتای قدرتی برن. اگه کارشناسان می گن اگه ورزشا و فعالیتای قدرتی به درستی و براساس شرایط انتخاب شه و فرد هم اونا رو به روشی درست بکنه، هیچ گونه مشکلی ایجاد نمیشه.

 

دکتر خسروی، متخصص پزشکی ورزشی درباره فعالیتا و ورزشهای قدرتی میگه:
فعالیتا و ورزشهای قدرتی که معمولا با به کار گیری وزنه ها یا دستگاه های جور واجور انجام می شه، واسه تقویت عضلات یا عضله سازی به درد بخور هستش و ورزشای قدرتی می تونه به آدمایی که دنبال این هدف هستن، کمک کنه، اما اینجاش خیلی مهمه که قبل از شروع ورزش قدرتی باید براساس شرایط فرد، تمرین مناسب رو انتخاب کرد.

 

تمرینات قدرتی زیادتر از اندازه، ممنوع!
ورزشا و تمرینات قدرتی به خودی خود بد نیس و مشکلی ایجاد نمی کنه، اما دردسر وقتی شروع می شه که فرد تصور می کنه هر چی وزنه سنگین تری رو انتخاب کنه، بهتره یا زودتر به هدفش می رسه. بعضیا هم تعداد دفعات تمرینای قدرتی رو زیاد می کنن و در طول روز چندین و چند بار یه فعالیت رو تکرار می کنن تا به خیال خودشون هر چی زودتر نتیجه بگیرن. غافل از این که همین تکرار زیادتر از اندازه یا انجام دادن تمرینات قدرتی و پشت سرهم، نه فقط اونا رو به هدف شون نزدیک نمی کنه که حتی می تونه سلامت شون رو هم به خطر بندازه.

 

دکتر خسروی با تاکید بر این موضوع یادآور می شه: تمرینات قدرتی باید متناسب با توان و شرایط جسمی هر فرد انتخاب شه. یعنی اول باید بررسیای لازم صورت بگیره تا وزنه مناسب یا دستگاه لازم براساس توان و تحمل فرد مشخص شده و ورزش انجام شه. وقتی که وضعیت جسمی فرد آزمایش می شه، میشه تعداد دفعاتی که تمرین قدرتی باید انجام شه و تکرارای لازم رو مشخص کرد تا فرد بتونه تو یه وقتی مشخص به هدفی که داره، برسه.

 

معمولا پیشنهاد می کنیم افراد ورزش رو از یه نوبت در روز شروع کنن و بیشتر از دو تا سه بار در هفته هم این تمرینات قدرتی رو انجام ندن. تعداد تکرار تمرینات قدرتی هم خیلی با اهمیته و براساس وزنه هایی که انتخاب می شه باید هر دسته از ورزشا رو تکرار کرد.

 

با اینحال، معمولا پیشنهاد می شه هر تمرینی قدرتی رو چهار تا هشت یا ده مرتبه تکرار کرد. یعنی واسه وزنه های سنگین باید تعداد تکرارای کمتر رو انتخاب کرد و هرچه وزنه سبک تر می شه، میشه تعداد تکرارها رو بالا برد. نباید از یاد ببرم وقتی که تعداد تکرارها در تمرینات قدرتی خیلی زیاد می شه و به حدود ۲۰ تا ۳۰ مرتبه می رسه، ورزش به سمت تمرینات هوازی میره و دیگه قدرتی نیس؛ پس نباید توقع داشته باشیم در اینجور موقعیتی، ورزش به ساخت عضلات خیلی کمک کنه.

 

در ورزشای قدرتی این آسیبا رو جدی بگیرین
این که می گن انجام هر نوع ورزش قدرتی ممکنه سلامت فرد رو به خطر بندازه، غلطه و نباید فکر کنیم ضرر و زیان تمرینات و ورزشای قدرتی بیشتر از سود و فایده شونه، اما وقتی که تمرینات قدرتی بدون در نظر گرفتن نکات علمی انجام شه، اون وقته که باید منتظر بروز مشکلات کوچیک و بزرگ بود.

 

دکتر خسروی با تاکید بر این نکته خاطرنشان می کنه: اگه تمرینات قدرتی زیادتر از اندازه توان و تحمل فرد باشه یا ورزشی بیشتر از تعداد دفعات لازم تکرار شه، می تونه به عضله و رباطای بدن آسیب بزنه و درد و ناراحتی بسازه.

 

وقتی که ورزشا سنگین تر از حد توان فرد باشه یا به اشتباه انتخاب و انجام شه، در سطوح پایین تر باعث کشیدگی عضله و رباطا می شه و اگه ورزش خیلی سنگین باشه، ممکنه موجب پارگی رباط ها شه که در هر صورت می تونه سلامت فرد رو تهدید کنه. در تمرینات قدرتی استفاده نادرست از دستگاه ها و وزنه ها هم می تونه مشکلات زیاد دیگری بسازه که حتی ممکنه به شکستگی استخون هم منجر شه.

 

به خاطر همین هم این متخصص پزشکی ورزشی پیشنهاد می کنه بروز هر گونه دردی رو بین انجام ورزش جدی بگیرین و یادتون باشه درد، نشونه و هشداریه که به شما میگه ورزش زیادتر از اندازه توان تون بوده یا به اشتباه انجام شده؛ پس ورزش قدرتی رو در حدی انجام بدین که احساس کشش داشته باشین، ولی دردی رو حس نکنین.

 

عوامل مضر در بدنسازی
۱- نداشتن یار کمکی
اگه شما به بدنسازی بپردازید، بعد از گذشت یه وقتی به مرحله ای می رسید که واسه بلند کردن بعضی از وزنه ها، به یه یار کمکی نیاز دارین.
در حرکاتی مثل اسکوات و پرس سینه وقتی که به تکرارهای آخر نزدیک میشین و عضلات آخرین توان رو به کار می بندن تا حرکات رو تموم کنن، وجود یه یار کمکی به طور کامل لازمه و کمک ناصحیح یه یار کمکی در آخر منتهی به آسیب می شه.

 

۲- انجام ندادن ستای گرم کردنی
تعریف گرم کردن در بدنسازی یعنی به کار گیری وزنه سبک واسه تکرارای بالا، چون انجام این جور حرکت باعث بالا رفتن فشار خون و پمپاژ بیشتر خون به عضلات می شه. تلاش کنین حتما قبل از انجام حرکات و ستای اصلی در تمرینات قدرتی، واسه دو تا سه س از حرکات گرم کردنی مربوط به اون عضله استفاده کنین تا از آسیب عضلات جلوگیری شه.

 

۳- تغذیه ضعیف در بدنسازی
اگه به اندازه ای کافی غذا نخورین و با این وجود به انجام تمرینات قدرتی بپردازید، احتمال آسیب در تمرینات در شما بالا میره. اگه در این حالت قرار دارین و انگار تغذیه ای ضعیف دارین، تلاش کنین از وزنه های سبک کمک بگیرین تا از بروز آسیب جلوگیری کنین.

 

۴-تمرکز نداشتن هنگام انجام تمرینات بدنسازی
اگه در زمان انجام حرکات بدنسازی به فکر مسایل خارج از باشگاه باشین، بدونین که در حال خوشامدگویی به آسیب هستین. به تمرینات قهرمانان این رشته توجه کنین و ببینین که چیجوری این افراد با تمرکز کامل حرکات رو انجام میدن.

 

جفت و جور و تنظیم : سایت فراناز

 

مطالب در رابطه :

 

تمرینات بدنسازی واسه پهن تر کردن عضلات سینه

 

برنامه ریزی واسه ورزش روزانه، فیتنس و بدنسازی

 

هورمون رشد در بدنسازی خوب و خوبه؟

.

منبع : faranaz.com