عنوان کامل پایان نامه :

سایت منبع

 مطالعه تأثیر خصوصی سازی صنعت بیمه بر ساختار دارایی و سرمایه گذاری

قسمتی از متن پایان نامه :

– موضوعی

از بدو پیدایش بشر حوادث گوناگون مانند سیل، زلزله، آتش سوزی بشر را تهدید کرده می باشد که انسانهای نخستین به دلیل بی اطلاعی خود آنها را از طرف خداوند می دیدند و به جادو متوسل می شدند.

بشر که همیشه به دنبال زندگی طولانی و بی خطر بوده و نیز به دنبال چیزی بوده که در اثر حادثه خود را هم از نظر جسمی و هم از نظر مادی ترمیم کند، و این انگیزه اصلی بوجودآمدن بیمه بوده می باشد اولین راه مقابله با حوادث که بشر آن را بهره گیری نمود پس انداز بود اما در حوادث بزرگ پس انداز جوابگوی معضلات پیش آمده نبوده و شخص نیازمند کمک دیگران و مانند حکومتها می گردید و البته الف) مشخص نبود که آیا شخص خسارت دیده از کمک دیگران بهره مند گردید یا خیر و اندازه این کمکها نیز مشخص نبوده ب) زمان پرداخت این کمکها نیز مشخص نبوده ، پس نیاز به وسیله ای مطمئن تر جهت کمک به افراد حادثه دیده احساس می گردید.

قدیمی ترین نوع بیمه بیمه دریایی می باشد که در اواسط قرون وسطی به وجودآمد.

چینی ها اولین ملتی بودند که در حمل و نقل دریایی اصل تقسیم خطر را در سه هزار سال قبل از میلاد مسیح رعایت می کردند در آن وقت تجار چینی کالاهای خود را به وسیله چندین کشتی روانه مقصد می کردند تا چنانکه یکی از کشتیها غرق گردید کلیه کالاهای از بین نرفته و قسمتی از آن سالم به مقصد برسد امروزه این اقدام (توزیع خطر) نام دارد و یکی از اصولی می باشد که در انتخاب خطر مراعات می گردد اما شواهدی هست که قبل از بیمه دریایی بیشتر جهت یاری رساندن به زیان دیدگان حوادث دست به اعمالی می زدند که امروزه آن را (روح تعاون و مساعدت) حاکم بر بیمه می‌نامیم.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

اولین تصریح ای که در متون قدیم به مداخله به نفع زیان دیده از یک حادثه ناخوشایند شده می باشد به 4500 سال قبل از میلاد بر می گردد که سنگتراشان حوزه سفلای مصر بین خود صندوقی دائر کرده بودند که به آنها اجازه می داد هنگام وقوع حوادث مصیبت بار و بلایای عظیم از کمک یکدیگر بهره مند شوند.

پیدایش بیمه دریایی توأم با پیدایش بیمه بوده می باشد در واقع اولین بار صاحبان کشتی و بازماندگان که مال التجاره خود را از طریق دریا حمل می کردند به فکر افتادند که برای حفظ مایملک خود چاره اندیشی کنند.

پدیده هایی مانند زیان مشترک یا خسارت مشترک و وام دریایی که می توان آنها را سرآغاز پیدایش بیمه محسوب نمود، اولین چاره اندیشی آنان بوده می باشد بعضی محققان بر این باور بودند که زیان همگانی ارتباطی به بیمه نداشت و خود به تنهایی وسیله ای بوده می باشد برای سرشکن کردن خسارت وارده در یک سفر دریایی که در نتیجه این اقدام خسارت وارده به نسبت عادلانه بین افراد تقسیم می شده می باشد.

امکانات محدود بسیاری از دیانوردان به آنها اجازه نمی داد که بدون مشارکت و همکاری بازرگانان که از وضع مالی مساعدی برخوردار بودند با حوادث بزرگ دریایی مقابله کنند. این همکاری سبب پیدایش پدیده وام دریایی گردید این وام دارای شرایط خاصی بود، به این ترتیب که اگر کشتی یا محموله آن به دنبال حوادث دریایی از بین برود وام دهنده حق مطالبه وام نداشت و برعکس وقتی محموله یا کشتی سالم به مقصد می رسد علاوه بر استرداد وام، سهمی از فروش کالا نیز که به نسبت دوری یا نزدیکی مسافت متغیر بود، دریافت می گردید و حق بیمه بعد از وقوع خسارت محاسبه و مطالبه می گردید چنین کاری بیشتر به شرط بندی و قمار شباهت دارد تا بیمه .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. یافتن یک ترکیب بهینه دارایی و سرمایه گذاری در حالت خصوصی شرکت های بیمه
  2. ارائه یک نوع مدیریت سرمایه گذاری در شرکت های بیمه ای که خصوصی شده‌اند

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  مطالعه تأثیر خصوصی سازی صنعت بیمه بر ساختار دارایی و سرمایه گذاری با فرمت ورد